Aktuality


První transport zvířat z Ukrajiny do AniDef
Momentálně máme v útulku prvních 12 evakuovaných zvířat z území Ukrajiny. Jedná se konkrétně o 9 psů a 3 kočky.

 A jak to celé bylo?

Jak již asi víte z našich příspěvků, tak prvním krokem bylo čekání a administrace spojená se získáním oficiálních informací ohledně příjmu zvířat z Ukrajiny bez doprovodu svého majitele. Jasně, že kdybychom se řídili srdcem a emocemi, tak jsme jeli hned druhý den po vypuknutí války na Ukrajinu vzali do auta všechna zvířata, která by se vešla. Ale jakkoliv odvážně a obdivuhodně takové jednání zní, tak není vůbec rozumné a je naopak velmi nebezpečné. A my bychom chtěli, jako už několikrát, apelovat na všechny jednotlivce, aby záchranu zvířat z území Ukrajiny nechali na profesionálních a potřebně vybavených organizacích, spolcích apod., protože jenom tak můžeme zachraňovat a zároveň neohrožovat lidi a zvířata na území ČR. Zvířata, o nichž nic nevíme, musí totiž podstoupit minimálně 10denní karanténu. 
Jakmile jsme získali povolení zvířata přijmout, začali jsme jednat a domluvili se s polskými organizacemi, které plánovaly odběr zvířat z útulku z města Rivne. Tyto organizace zároveň vozí cestou tam humanitární pomoc pro lidi i pro psy, tak jsme na rychlo vyhlásili materiální sbírku, abychom nejeli s prázdnou. První transport AniDef mohl začít v sobotu 12.3. a to hlavně díky našim úžasným spolupracovníkům a podporovatelům Jessie Hope, Martin Hampl a jejich dvěma známým Martin Müller a Vendelínka Drbalů. Moc jim děkujeme! I přesto, že celá akce byla plánovaná, nakonec bylo vše trochu jinak. Celý plán spočíval v tom, že zvířata budou pomocí organizací - Paw Help International Fundacja Zwierzęca Polana, ATS Transport - Live animal transport, Connected by love - převezena na ukrajinskopolské hranice, kde již budou čekat další organizace včetně nás AniDef , které si zvířata vyzvednou a převezou do svých depozit. Člověk míní, válka mění. Vše mělo proběhnout už během soboty, jenže kolona na hranicích byla tak dlouhá, že záchranáři stihli dojet jen do vesnice Nowy Rozdol, kde vykládali část humanitární pomoci v menším azylu spolupracující dobrovolné záchranářky. Padla policejní hodina uvízli na místě. Náš tým čekající u hranic tedy musel přečkat noc a o půlnoci jsme na rychlo sháněli ubytování na pár hodin spánku. Naštěstí se povedlo lidi ubytovat v Tarnově 150 km od hranic. Do cílového útulku se tak mohlo vyrazit až brzy ráno. Jenže v neděli přišel šok. Poblíž Lvova se začalo střílet, a tak se muselo jednat. Zvířata, která se nacházela v záchranném depozitu ve vesnici Nowy Rozdol, musela být okamžitě evakuována.  Sama ošetřovatelka musela z domu utíkat a zvířata se tak povedlo zachránit na poslední chvíli.  Jedno auto vyrazilo místo do útulku rovnou zpět na hranice za námi a vezlo zvířata do bezpečí. Tam už čekal náš tým se dvěma auty plnými krmiva a veterinárních přípravků. Na sbírce se podíleli všichni, co nám něco stihli narychlo přinést a hlavně lidé, co dříve přispěli na sbírku organizovanou přes Packa pro útulkáče, která z vybraných peněz bleskurychle nakoupila krmivo a jiné dary v obchodě Pejskovice a ještě v sobotu nám vše dovezli do útulku. Sám obchod www.pejskovice.cz daroval přes 100 kg granulí zcela zdarma a statní zboží prodal za nákupní ceny! Sbírka tedy měla velký úspěch a hlavně potřebné využití. Vše jsme předali organizacím, které zvířata přivezly a do našich přepravek a klecí jsme naložili vystresovaná, unavená ale i zvídavá zvířata. ,,Jedete do bezpečí, už se nemusíte bát‘‘  říkali jsme jim neustále dokola a přitom sami v sobě zpracovávali obrovský nával emocí, ale i euforie. Pozorování celé situace na hranicích je sám o sobě smutný zážitek… 

Unavení jsme se vydali zpět, směr útulek. Cesta domů byla sice náročná a dlouhá, ale kilometry naštěstí plynuly až jsme se kolem 2. ranní hodiny dostali před bránu útulku, kde už na nás čekali ošetřovatelé, kteří byli připraveni v rukavicích a ochranných oblecích na to, aby si zvířata převzali a umístili je do karanténních kotců. Unavená zvířata se tak konečně dostala do klidného zázemí, kde si mohla odpočinout , napít, najíst a v klidu usnout. V pondělí je totiž čekala kontrola veterináře a další úkony, ale teď už mají vstupní procedury za sebou a v klidu čekají, až budou moci po karanténě odejít do nových domovů. Věříme, že budou novým rodinám neskutečně vděční, podařilo se jim dostat z válkou zmítané země.. V očích se jim zrcadlí spousta zážitků, to se nedá slovy vyjádřit.  Uvidíte sami, až jim skončí karanténa a budete se na ně moci podívat osobně. Máme tu 5 krásných štěněcích slečen, 2 dospělé mladé fenky, 2 pejsky, 2 kocoury a 1 kočičku.
Více fotek a informací budeme doplňovat na naše stránky, 
V případě, že nám situace a finance dovolí a půjde vše podle plánu, tak bychom za 14 dní chtěli vyrazit na hranice znova a přivézt dalších, snad 15 zvířat. Tahle záchrana má opravdu smysl. 
Abychom mohli pomáhat opakovaně a dlouhodobě, potřebujeme Vaši pomoc, podpořte nás:

https://www.donio.cz/bezpeci-pro-ukrajinska-zvirata...
 

← zpět