Aktuality

22.04.2020

Jak jistě víte, snažíme se brát všechna zvířata jako sobě rovná, nedělat rozdíly mezi kočkou, psem, prasátkem nebo třeba kravičkou. Od počátku jsme se ale soustředili převážně na záchranu menších, domestikovaných zvířat, a to hlavně psů a koček, výjimečně králíků, morčat, a jiných. A tak nám to dobře funguje.

Před měsícem a půl jsme však byli postaveni před pro nás zcela novou výzvu - zachránit před jistou smrtí dvě nebohá třídenní telátka. Jednalo se o dvojčátka odmítnutá vlastní maminkou, která potřebovala několikrát denně až do noci vykrmovat mlékem, tudíž by ve stádu neměla bez pomoci člověka šanci přežít. Budeme upřímní - velké zkušenosti s chovem krav nikdo z našeho týmu neměl, když jde ale o rozhodování mezi životem a smrtí, jsme všichni zajedno. A tak jsme si telátka převzali.

Tímto vám představujeme Jasmínku a Olivera. Dvě úžasné bytosti, které dostaly šanci na život. Oliver na tom byl od prvního setkání velmi bídně. Měl průjem, byl podchlazený, apatický a odmítal jíst. Takový stav je pro zvíře v prvních dnech života většinou smrtelný. Po konzultaci s veterinářem a chovateli krav jsme mu nasadili antibiotika, glukózu a ještě ten večer zajeli nakoupit mlezivo na příští dny. Nikdo nevěděl, zda přežije, sotva se udržel na nohou a vstávat sám nechtěl. Nebudeme zde vypisovat, kolik večerů a dnů jsme u telátek proseděli a modlili se, aby se naučila sát sama z lahve a všechno to přežila ve zdraví...

Naše trpělivost se však vyplatila -  jsou zdravá, krásná, přítulná, běhají si přes den volně po louce, pomalu se učí se pást. Mají apetit jako nikdy, vesele bučí, jakmile nás vidí s lahví v ruce.

V této nelehké době jsme si naložili na svá ramena trochu více, péče o telátka je velmi nákladná, každé 2-3 dny jsme jezdili pro čerstvé kravské mléko, dokupovali různé doplňky na výkrm a ještě nás další výdaje čekají na vybudování vhodného ustájení... Pokud byste nám chtěli pomoct, tak Vám budeme vděční!


Jasmínka a Oliver jsou tímto také nabízeni k adopci. Pouze však k někomu jako parťáci a kamarádi, ne za účelem prodeje či porážku na maso.


Jakmile tomu vládní opatření dovolí, rádi vás u nás uvítáme a to jak na venčení pejsků, tak na mazlení telátek.

AKTUALIZACE - 11.11.2020
Jasmínka a Oliver rostou jako z vody a jsou to naše zlatíčka!  O víkendu proběhla brigáda, kdy se naším telátkům postavil dřevěný přístřešek na seno! 

AKTUALIZACE - 13.4.2023

Jasmínka a Oliver jsou již nedílnou součástí celého útulku. Mají své zázemí, svou louku, kterou jsme museli na podzim obehnat ohradníkem, aby nechodili k sousedům. :D

Jsou středem pozornosti na každé útulkové akci, kde se mazlí a nechávají drbat o sto šest. Teda hlavně keliška Jasmínka. :)

    

← zpět